Uçak bileti fiyatları nasıl belirlenir?

9 months ago written by

Uçakla seyahat eden yolcular için en önemli konuların başında bilet fiyatları geliyor. Hepimiz daha uygun fiyatlarla bilet bularak satın almak ve bu sayede az parayla daha fazla yer görmek istiyoruz. Bu konuda temel belirleyicilerden biri olan uçak bileti fiyatlarının nasıl belirlendiğini hiç düşündünüz mü?

1- Rota ve mevcut fiyatlar önemli

Uçak bileti fiyatını rotaya gösterilen ilgi, uçuş dönemi ve sezonluk kampanyalar gibi birçok farklı faktör etkileyebiliyor. Ancak genel olarak hava yolu firmaları belirli bir rotaya uçacakları zaman önceden araştırmalar yaparak, aynı veya benzer rotalara uçan rakiplerin bilet fiyatlarını inceleyerek pazarı analiz ediyorlar. Bu da yeni uçulacak rota için başlangıç fiyatlarının belirlenmesine yardımcı oluyor. Bu arada, ekonomi ve business sınıfının farklı koşulları nedeniyle başlangıçta belirlenen fiyatları da farklı oluyor.

2- Uçuş tarihlerine göre değişiyor

Uçak bileti fiyatlarında en temel belirleyicilerden biri de uçuş tarihleri. Yani eğer bayramlar ve resmi tatiller gibi sık uçulan dönemlerde seyahat etmeniz gerekiyorsa, bilet için ödeyeceğiniz ücret de yükseliyor. Bu dönemlerde uçan yolcuların artması nedeniyle uçaklarda yaşanan doluluk nedeniyle bilet fiyatları daha da fazla yükselebiliyor.

3- Kampanyalar fiyatı düşürebilir

Hava yolu firmalarının dönemsel olarak düzenledikleri kampanyalar da bilet fiyatlarını büyük ölçüde düşürebiliyor. Hem yurt içi hem de yurt dışına uçarken eğer kampanyalı biletlerden bularak satın alabilirseniz, standart bilet ücreti üzerinden önemli miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

4- Uçuş sınıfları bilet fiyatını etkiliyor

Uçak bileti alırken Business ve Ekonomi sınıfları bulunmaktadır,Business ve Ekonomi kendi aralarında sınıflara ayrılmıştır, bu sınıflar genelde Business için C Ekonomi için Y olarak adlandırılır. Bir başka değiş ile Y sınıfından öncekilere Business Y sınıfından sonrakilere ekonomi sınıfı denilir.Hava yollarına göre sınıfların ücretleri, kısıtlama ve esneklikleri farklılık gösterebilir.Örnek Türk Hava Yolları’nda Business sınıfları C,D,K,Z,J sınıflarıdır, diğer hava yollarında bu sınıflar farklı olabilir.Ekonomi sınıflarında ise Y,B,M,A,H,S,O,E,Q,T,L,V,P,W ve U gibi birden fazla bilet kategorisi bulunduğunu fark etmişsinizdir. Bu kategoriler bilet fiyatını olduğu gibi aynı zamanda iptal ve iade koşullarını da belirleyebiliyor. Yani genellikle daha yüksek tutarlı biletlerin satıldığı sınıflarda iptal ve iade işlemleri yapılabilirken düşük fiyatlı biletlerde herhangi bir değişiklik veya iptal mümkün olmayabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken uçuşu gerçekleştirip gerçekleştirmeme ihtimalinizi önceden kestirebilmek. Eğer herhangi bir nedenle uçuşu gerçekleştirmeme ihtimaliniz varsa, iptal veya iade edilebilir bilet almanız daha sonra bilet ücretinin en azından bir kısmını geri almanızı sağlayabilir. Buna karşılık ekonomi sınıfında iptal veya iade edilemez bir bilet aldıysanız, bilet ücretini geri alma şansınız bulunmuyor. Uçak bileti almaya karar verdiğiniz de biletinizin ücret sınıfının kurallarına bakmayı veya sormayı unutmayın. Hava yollarının ücret sınıfları sabit olmamakta birlikte bütün hava yolları ücret sınıfları, kısıtlama ve esnekliği aynı olmayabilir. Örnek verecek olursak Thy iç hat uçuşlarında V,P,W ve U ücret sınıfları promosyonludur iade ve değişiklik yapılamaz.Belirtilen bu promosyonlu ücret sınıfları Pegasus Hava Yolları veya Atlas Jet Hava Yolları’nda farklı olabilir.Aynı havayolu olmak kaydı ile iç hatlarda İstanbul Ankara V sınıfı promosyonlu iade ve değişikliği olmayan bir bilet, İstanbul İzmir arası V sınıfı promosyonlu iade ve değişikliği olmayacaktır. Havacılık kurallarına göre Gidiş Dönüş bir uçak biletinde hem esnek hem kısıtlı ücret sınıfları var ise birbirini etkilememektedir.Örnek verecek olursak İstanbul Londra uçak biletiniz var gidiş bileti tarih değişikliğine izin vermemekte, dönüş biletiniz tarih değişikliğine izin vermektedir.Siz tarih değiştirmek istiyorsunuz gidiş tarihi değiştiremezsiniz dönüş uçuşunuzun tarihini değiştirebilirsiniz.

5-Bir kısmı kullanılan uçak biletleri

Bütün hava yollarının kurallarına göre gidiş dönüş uçak biletinde, gidişi kullanmadan dönüşü kullanamazsınız. Hava yollarının sistemleri gidiş kullanılmadığı zaman kullanılmamış bilet (No Show) statüsüne düşecek sistem otomatik olarak dönüşünüde iptal edecektir.Sistem gitmeyen yolcu dönemez mantığı ile çalışmaktadır. Siz gidişte biletinizi kullanmadınız ve farklı bir şekilde gideceğiniz yere gittiniz dönüşünüzü kullanabilmeniz için biletinizin ilk bacağını No Show’a düşmemesi için işlem yaptırmanız gerekmektedir.

6- Havalimanına bağlı olarak fiyatlar artabilir

Aynı şehirde birden fazla havalimanı bulunması durumunda daha az uçulan havalimanının tercih etmeniz bilet için daha az ödemenizi sağlayabilir. Talep yüksekliği dışında havalimanı vergisinin daha yüksek olması gibi nedenlerle de bilet fiyatı yükselebilir.

7- Kalma süresine dikkat

Hava yolu firmaları gidiş dönüş alınan biletlerde minimum kalma süresine göre de fiyatlarda değişiklik yapabiliyorlar. Örneğin sadece iki gün kalıp dönüş döneceğiniz bir bilet için seyahat ettiğiniz şehirde bir hata kalacağınız bilete ödeyeceğiniz tutardan daha yüksek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer zaman konusunda esnek olabiliyorsanız, kalma süresini değiştirerek farklı tarihlerde de arama yapın. Bu sayede belki bir veya iki gün fazladan kalarak daha ucuza bilet satın alabilirsiniz.

8- Rekabet arttıkça bilet fiyatları düşüyor

Günümüzde hava yolu firmalarının sayısının gitgide artması bilet fiyatlarının aynı oranda düşmesini sağlayan etkenlerden biri. Eğer belirli bir rotada sadece bir veya iki hava yolu uçuyorsa, rekabetin yoğun olmaması nedeniyle fiyatlar daha da yükselebiliyor. Seyahat edeceğiniz rotada mevcut hava yolu firmalarına yenilerinin eklenmesi ise rekabeti arttırdığı gibi bilet fiyatlarını düşürüyor.

9- Daha ucuza bilet almak ama nasıl?

Tüm bunların dışında farklı hava yollarını karşılaştırarak, uçuş tarihlerinizi değiştirerek ve teknolojiden yararlanarak her zaman daha uygun fiyatlarla  uçak bileti satın alabilirsiniz.

Article Categories:
Yerler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *