Türkiye’nin En Güzel Plajları

9 months ago written by

Türkiye‘nin Akdeniz ve Ege kıyıları, dünyanın en güzel kumsalları, koy ve körfezlerine ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil ağaçlarla kaplı muhteşem bir doğaya sahip kıyılar, zengin tarihi geçmişin izlerini taşıyan antik kentler, tatil kasabaları ve birbirinden güzel plajlarıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Mavinin farklı tonlarına sahip Türkiye’nin en güzel plajları, serin suları ve enfes görünümüyle huzurlu ve stresten uzak bir tatil vaat ediyor. İnsanda işi gücü bırakıp tatil yapma hissi uyandıran bu plajlara gittiğinizde yüzmenin, dalış yapmanın ve güneşlenmenin keyfini çıkarın.

Kaputaş Plajı, Kaş

 

Kaputaş, Altın sarısı kumları ve turkuaz rengi deniziyle Batı Akdeniz’in en güzel plajı. Dar bir kanyonun denize açıldığı noktada yer alıyor. Kalkan’a sadece altı kilometre uzaklıkta. Çakıl taşlarıyla dolu plajı, turkuaz tonlarındaki suları ve ilk bakışta göz korkutan 187 basamaklı merdiveniyle adını duyuran Kaputaş Plajı, Türkiye’nin en güzel plajları arasında.

Kaputaş, iyi yüzücüler ve dalgalı denizde kulaç atmayı sevenlere göre. Sabahları sakin ama öğleden sonra dalgalar oluşuyor. Yazın en bunaltıcı günlerinde bile hava temiz ve serin. Türkiye’nin turizm çalışmalarındaki reklam yüzü olan bu plaja gittiğinizde dalgalarla eğlenip, serin sularda ferahlamanın tadını çıkarın.

Patara Plajı, Kaş

 

Dünyanın en ünlü antik kentlerinden olan Patara Antik Kenti yakınlarında bulunan Patara Plajı, iki kilometre uzunluğundaki uçsuz bucaksız kumsalı ve dalgası eksik olmayan sularıyla ünlü. 18 kilometrelik uzunluğuyla Anadolu’nun en uzun ve geniş kumsalı. Patara, Dalaman’a 110, Antalya’ya 220 kilometre uzaklıkta.

Selinus Plajı, Gazipaşa

Alanya sahilleri portakal, limon ve turunç ağaçlarının ilkbaharda açan çiçekleriyle buram buram narenciye kokuyor. Bu sakin cennetin 50 kilometreye yaklaşan sahil bandı görsel sürprizlerle dolu. İncekum sahillerinden başlayarak Gazipaşa ilçe sınırına uzanan yaklaşık 70 kilometrelik sahil şeridi Türk Rivierası olarak anılıyor.

Antalya’nın en sevilen plajlarından biri olan Selinus Plajı, ismini Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti’nden almış. İncecik kumlarla kaplı olan bu plaj, ortalama 150 metre genişlikte. Çevresinde yat limanı, Selinus Antik Kenti ve büyük bir mağara bulunan plaj, tarihi, macerayı ve tatili bir arada bulabileceğiniz harika bir konuma sahip. Antalya’ya 135 kilometre mesafede.

İztuzu Plajı, Dalyan, Ortaca

Muğla’nın güneydoğusundaki Köyceğiz Gölü’nün denize açıldığı noktada yer alıyor. Dört buçuk kilometre uzunluğundaki plajı sayesinde ilk bakışta çöle gelmiş hissi uyandıran İztuzu Plajı‘nın bir tarafı tatlı su bir tarafı da deniz suyuyla çevrili. Bu özelliğiyle dünyanın sayılı plajlarından olan İztuzu, caretta carettaların yumurtlama alanı olduğu için 20.00 – 08.00 saatleri arasında halkın kullanımına kapalı.

İztuzu plajı, incecik kumları, temiz ve sığ deniziyle aileler tarafından da tercih ediliyor. Sabahları daha sakin ve dingin, öğleden sonra dalga oluşuyor. Plajın en dar yeri bile 50 metre genişliğinde. Yeteri kadar şezlong ve şemsiye var. Denize girip güneşlendikten sonra hemen arka taraftaki gölün tatlı suyuyla duş yapmak ise İztuzu’na özgü bir ayrıcalık.

Damlataş Plajı, Alanya

Rengarenk şemsiye ve şezlongların sıralandığı berrak plajları, geç saatlere dek süren eğlenceli geceleri, doğal ve tarihi mekanlarıyla seçkin tatil beldelerinden biridir Alanya. Derin ve dalgalı sularda yüzmeyi sevenler için oldukça uygun olan Damlataş Plajı, dünyaca ünlü Damlataş Mağarası’nın önünde yer alıyor. Renkli sarkıt ve dikitleriyle ünlü Damlataş Mağarası da kalenin hemen altında.

 Kleopatra Plajı, Sedir Adası

Sedir Adası, Gökova Körfezi’nin saklı hazinesi. Antik Kadrae Kenti’nin kalıntılarıyla bezeli adanın küçük kumsalı, rivayetlere göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gözdesiymiş. Altın sarısı kumları özel koruma altında olduğu için Kleopatra Plajı‘ndan ayrılırken yanınızda kum götürmeniz yasak. Türkiye’nin en iyi plajları arasındaki plaja terlikle girmenize bile izin verilmiyor. Adadaki yüzme alanları çok temiz, su çok güzel. Özellikle tarihi kalıntıları ve doğası harika. Turkuaz renkli sularıyla Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu plaja gitmek için günübirlik geziler düzenleyen tekneleri kullanabilirsiniz. Akyaka ve Marmaris Çamlı Mahallesi’nden teknelerle gidiliyor. Yeni yapılan ahşap yürüyüş platformuyla çok daha güzel.

 

Büyük Çakıl Plajı, Kaş

Likya Yolu’nda yürüdükten sonra yorgunluk atmak için gidebileceğiniz Büyük Çakıl Plajı, adından da anlaşılacağı gibi çakıl taşlarıyla kaplı. Rüzgarlı olmasına rağmen denizi aşırı dalgalı olmayan bu etkileyici plaj, soğuk suyu sevenleri cezbederken, muhteşem günbatımı manzarasıyla da romantik çiftlerin gözdesi.

Alanya Doğu Plajı

Alanya Yarımadası’ndan başlayıp, Gazipaşa ilçesine doğru yaklaşık 40 km boyunca uzanan Alanya Doğu Plajı, çeşitli su aktiviteleriyle eğlenebileceğiniz renkli ve hareketli bir plaj. Sahilin etrafını saran begonvil çiçekleri nedeniyle Begonvil Plajı olarak da bilinen bu plajın bir diğer ismi ise Keykubat Plajı

Altınkum Plajı, Çeşme

Altınkum Plajı, pırlanta tanecikleri gibi ışıldayan denizi ve çılgın su sporlarıyla Ege’nin yükselen yıldızı Çeşme’de yer alıyor. Ilıca ile birlikte 1960’lı yılların ortalarında turizme açılan Altınkum plajı, tamamen doğal kumla örtülü. Altınkum dahil Çeşme Yarımadası’nın güneyindeki bütün plajların suyu soğuk, ama yine de çok güzel. Çeşme’nin en güzel plajlarından olan Fly-inn ve Fun Beach burada.

Havanda dövülmüş gibi incecik ve yumuşak kumlarıyla büyüleyen Altınkum Plajı, Çeşme’ye giden tatilcilerin uğrak adresi. Kumlarının altın renkli görünümü nedeniyle bu isimle anılan Altınkum, soğuk, sakin ve tertemiz sularıyla Türkiye’nin önde gelen plajları arasında.

Kerpe Plajı, Kocaeli

 

Kocaeli‘nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alıyor. Yaz aylarının en popüler tatil mekanı olan Kerpe Plajı, sakin atmosferiyle huzurlu bir tatil fırsatı sunuyor. 500 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde. Kocaelililer için günübirlik yüzme aktivitesi için en çok ziyaret edilen plajlardan biri. Yazın sıcak günlerinde özellikle hafta sonu kalabalık.

Deniz keyfi yapmanın yanı sıra gelin ve damatlar için harika bir çekim mekanı da olan bu plaj çevresinde bulunan Kerpe Kayalıkları doğa tutkunlarının gözdesi.

Bonus: İnkumu Plajı, Bartın

Batı Karadeniz’in en etkileyici sayfiye alanları arasında bulunan İnkumu Plajı, şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. İncecik kumlarla kaplı 2,3 kilometrelik plajıyla yaz aylarının vazgeçilmez adreslerinden olan İnkumu, doğal güzelliği ve tertemiz sularıyla görülmeye değer.

Article Categories:
Yerler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *