Kanada Gezilecek Yerler

8 months ago written by

Dünyadaki kara sınırları bakımından en büyük ülkelerden biridir.

Kuzey Amerika bölgesinde yer almaktadır. Başkenti Ottowa’dır.

Para birimi Kanada dolarıdır. Nüfusu toprak büyüklüğüne göre oldukça azdır. KanadaAmerika sınırı dünyadaki en uzun iki ülke sınırıdır. Rocky Dağları bu ülke sınırlarında bulunmaktadır. Resmi dili Ingilizce ve fransızcadır. Göl yönünden oldukça zengindir. 10 eyaletten ve 3 bölgeden oluşmaktadır.

Kanada’nın yönetim şekli Anayasal Monarşidir.

 Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri, 3 farklı şelaleden meydana gelmektedir. Bunlar; Horseshoe, American Şelaleleri ve Bridal Veils Şelalesi‘dir. Horseshoe diğer iki şelalaye nazaran daha büyüktür. Adını üzerinde bulunduğu Niagara Nehri‘nden alan şelaleler ABD ve Kanada ülkelerinin sınır noktasında yer alıyor. Dünyanın en meşhur şelalesi olarak bilinen Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi olma unvanını elinde bulunduruyor. Yaklaşık 100 asır evvel Kuzey Kutup Bölgesi‘nde nehre inen buzların neden olduğu çökmeler neticesinde oluşmuştur. Yeryüzünde ters akan tek şelale olmasıyla da ünlü olan Niagara Şelaleleri hem Kanada hem de ABD için çok değerli bir doğal alandır. Bot, rafting gibi birçok su sporu meraklısını bölgeye çeken şelaleler büyüleyici manzarasıyla da her yıl yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçi almaktadır.

Stanley Park

Kanada‘nın büyük merkezlerinden Vancouver‘de bulunan park Vancouver Limanı ve sularıyla çevrelenmektedir. 4 kilometrekareden daha geniş bir alanı kapsayan bölge ülkenin en değerli kamusal parklarından biridir. Adını 1886’lı yıllarda kente valilik yapan Lord Stanley’den alan park, 1888 yılında hizmete açılmıştır. Bu park diğer kentsel parkların aksine meşakatli peyzaj çalışmaları neticesinde değil, uzun yıllar boyunca orman olarak kalan bir alanın evrim geçirmesiyle oluşturulmuştur. Parkın içerisi zengin bitki çeşidi, Kızıldereli totemleri, canlı türleri ve yürüyüş yollarıyla önemli bir cazibe merkezidir.

 Old Quebec

Quebec Eyaleti‘nin aynı isimli şehrinde bulunan tarihi bir mahalledir. Bu bölge zaman zaman ‘Latin Mahallesi‘ olarak da adlandırılmaktadır. 1608 yılında Samuel de Champlain tarafından Upper Town‘da Aziz Luis Kalesi sitesi de burada kurulmuştur. Sitenin kuruluşuyla bölge kentin askeri ve idari merkezi haline gelmiştir. 19. yüzyıldan sonra koruma altına alınan bölge şu anda Kanada‘nın en turistik yerlerinden biridir. Tarihi yapılarla çevrili olan Old Quebec, surları, tarihi evleri, kaleleri ve eşsiz manzarasıyla mükemmel bir mirasa sahiptir.

Notre Dame Bazilikası

Kentin Old Montreal olarak adlandırılan bölümünde yer alan Notre Dame Bazilikası Aziz Sulpice Caddesi‘nde yer almaktadır. 1830 açılan bazilika Roma Katolik kilisesi olarak faaliyet göstermektedir. Ünlü mimarlar James O’Donnell ve François Baillairge‘nin ortak dizaynı olan manevi yapı Gotik Revival mimari tarzıyla inşa edilmiştir. Uzunluğu 79, genişliği ise 46 metredir. İç tavanı derin mavi renkli ve altın yıldızlarla süslenmiştir. Ayrıca kırmızı, mor gibi renklerin de yoğun şekilde kullanıldığı bazilika ahşap oymalar ve dini heykellerle donatılmıştır.

Kanada Savaş Müzesi

Kanada‘nın başkenti Ottawa‘da bulunan müze 2005 yılında açılmıştır. Müze binası modern mimari usulüyle oluşturulmuştur. Kanada ulusal askeri tarihinin geçmişine dair önemli koleksiyonları barındıran kurum yıllık yaklaşık 500 bin ile ülkenin en fazla turist çeken müzelerinden biridir. Burada askeri üniforma, silah, madalya gibi 500 bin civarında askeri araç gerecin sergilenmektedir. Bu büyük koleksiyonun yanı sıra özel ve geçici sergilere de ev sahipliği yapan müze kamu programları ve çeşitli kültürel etkinliklere de önem vermektedir.

Royal BC Müzesi

Niagara Şelaleleri, 3 farklı şelaleden meydana gelmektedir. Bunlar; Horseshoe, American Şelaleleri ve Bridal Veils Şelalesi‘dir. Horseshoe diğer iki şelalaye nazaran daha büyüktür. Adını üzerinde bulunduğu Niagara Nehri‘nden alan şelaleler ABD ve Kanada ülkelerinin sınır noktasında yer alıyor. Dünyanın en meşhur şelalesi olarak bilinen Niagara Şelaleleri, Kuzey America ‘nın en büyük şelalesi olma unvanını elinde bulunduruyor. Yaklaşık 100 asır evvel Kuzey Kutup Bölgesi‘nde nehre inen buzların neden olduğu çökmeler neticesinde oluşmuştur. Yeryüzünde ters akan tek şelale olmasıyla da ünlü olan Niagara Şelaleleri hem Kanada hem de ABD için çok değerli bir doğal alandır. Bot, rafting gibi birçok su sporu meraklısını bölgeye çeken şelaleler büyüleyici manzarasıyla da her yıl yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçi almaktadır.

Parliament Hill (Parlamento Tepesi)

Ottawa Nehri‘nin güneyinde bulunan bölge başkentin en değerli yapılarından biriyle taçlandırılmıştır. Halk arasında ‘tepe’ olarak bilinen alanda 1859 yılından bu yana Parlamento Binası hizmet vermektedir. Gotik Revival mimari tarzıyla oluşturulan yapı Calvert Vaux, Marshall Wood ve Thomas Scott gibi ünlü mimarların ortak eseridir. Meclis olarak kullanılmadan önce 18 ve 19. yüzyıllarda askeri üs hizmeti vermiştir. Her yıl 3 milyon civarında ziyaretçi çeken Parliament Hill, Kanada‘nın en tarihi yerlerindendir.

 

Rideau Kanalı

Bu kanal Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında yaşanan savaş durumunda önlem amaçlı kurulmuş bir yapıdır. Kanada Parkları tarafından yönetilen kanal, 1832 yılında inşa edilmiştir ve tam 202 km uzunluğa sahiptir. Ottawa Nehri üzerinde bulunan kanal, 2007 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Kanalın üzerinde onlarca köprü vardır. Ayrıca etrafı yürüyüş için çok uygun dizayn edilmiştir. Kanalda botla gezi imkanı da bulabilirsiniz.

Hopewell Rocks

Moncton yakınlarındaki Fundy Körfezi‘nin üst kıyısında bulunmaktadır. Bu alanda gel-git ve erozyon nedeniyle ortaya çıkan coğrafi oluşumlar bölgenin turistik açıdan zenginleşmesine zemin hazırlamıştır. Gel-git ve erozyonun oluşturduğu 12 ila 21 metre yüksekliğindeki şapkalı kayaçlardan oluşan bölge büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Bazı kayaların üst kısmında bitkiler de bulunuyor. Kano ve doğa severlerin bölgeye giderek gel-giti izlediği alan, her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır.

Ontario Sanat Galerisi

Toronto şehri Dundas Caddesi‘nde bulunan Grange Park‘ın içerisindeki sanat müzesidir. 1. asırdan modern yüzyıla kadar erişen yaklaşık 70 bin eseri barındırmaktadır. 1900 yılında hizmete başlayan müze, Britanyalı ünlü heykeltıraş Henry Moore‘un çalışmalarının geneline ev sahipliği yapmaktadır. 1966 yılından bu yana Ontario Sana Galerisi adıyla faaliyet gösteren kurumda; Alfred Agache (L’Épée), Emily Carr (Gitwangak) ve Paul Peel (The Little Shepherdess) gibi önemli sanatçıların değerli çalışmaları sunulmaktadır.

 

CN Kulesi

1973 ve 1976 seneleri arasında oluşturulan CN Kulesi, 553 metre ile Dünya’nın en yüksek 2. kulesi unvanını elinde bulundurmaktadır. 147 kattan oluşan yapının içerisinde onlarca lüks restoran hizmet vermektedir. 550 milyon Dolar gibi astronomik bir rakama mal olan yapı, Toronto‘nun en değerli simgelerinden biri olarak bilinmektedir. Kentin her yerinden kolaylıkla görüntülenebilen CN Kulesi, yılda 2 milyon civarında turist çekmektedir.

 

Capilano Asma Köprüsü

Capilano Nehri üzerinde 1889 yılında kurulan asma köprü, 140 metre uzunluğuna sahiptir. Sudan yüksekliği ise tam 70 metredir. Özel firma tarafından yönetilen büyük bir tesisin parçalarından biri olan köprü, her yıl 800 bin civarında ziyaretçi ağırlıyor. George Grant Mackay‘ın girişimleriyle Vancouver‘de İskoç bir inşaat mühendisine yaptırılan köprü sedir plaka ve kendir halattan oluşturulsa da 1903 yılında tel kablolarla değiştirilmiştir.

 

Lynn Kanyon Parkı

 

Vancouver‘de bulunan bu doğal alan British Columbia Eyaleti‘nin en turistik yerlerinden biridir. Kurulduğu 1912 yılında yaklaşık 5 hektarlık alanı kapsayan park, şu anda tam 250 hektarlık dev bir bölgeyi içine almaktadır. Bölgede darlı-genişli, inişli-çıkışlı yollar bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahip olan bölgede çeşitli akarsular, kayalık alanlar ve asma köprüler de vardır.

 

Ripley’s Kanada Akvaryumu

Toronto‘da bulunan 2013 yılında kurulmuş kamuya açık bir akvaryumdur. Ripley Entertainment tarafından yürütülen 3 akvaryumdan biri olan Ripley’s Kanada Akvaryumu kentin en merkezi yerlerinden birinde hizmet vermektedir. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 canlı türünden 16 bin deniz hayvanına ev sahipliği yapan akvaryum, kısa sürede önemli bir ziyaretçi kitlesi kazanmayı başarmıştır

 

Habitat 67

 

Kanadalı ünlü mimar Moshe Safdie‘nin tasarladığı yapı, 1967 yılında inşa edilmiştir.

Montreal Kanada‘da bir örnek toplum ve örnek konut kompleksi olarak yapılmıştır. Bölgede genel olarak ‘Habitat‘ adıyla bilinir. Öncelikle McGill Üniversitesi‘nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanan proje daha sonra Expo 67 için bir köşk olarak inşa edilmiştir. Pierre-Dupuy Caddesi‘nde bulunan Habitat 67 adlı yapı, Kanada mimarisinin dönüm noktalarından biri sayılır. Kanada’nın tarihi yerlerinden olup aynı zamanda ülkenin dünyaca meşhur tasarımlarından biri olmayı başarmıştır.

 

Kanada’da Ne Yenir

 

Kanada’ya özgü lezzetlerden biri olan Nanaimo bar, pişirilmeye gerek olmadan yapılan bir tatlıdır. Bisküvi kırıntıları, hindistan cevizi, vanilya, krema ve çikolatadan elde edilmektedir.

Butter Tart

Kanada denilince akıllara gelen tatlıdır. Tereyağı, şeker, şurup ve yumurtayla elde edilen bir hamurdan yapılan tartın içi zevke göre üzümlü, fındıklı, cevizli harçlarla doludur.

 

Maple Şurubu

Akça ağaçtan elde edilen özsuyun dönüştüğü bu lezzet, Kanada’nın en özel simgesidir. Ağacın güzel yaprağı Kanada Bayrağında da ulusal bir övünç kaynağı olarak yerini almıştır.

 

Quebec Poutine

Kızartılmış patateslerin üstüne peynir ve çeşitli sosların eklenmesiyle servis edilen aslen Fransız kökenli bir yemektir.

Ginger Beef

Sığır etinden yapılan ve çeşitli biberlerle süslenen Kanada’ya özgü bu lezzet mutlaka denenmelidir.

 

Article Categories:
Yerler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *