Dubai Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

9 months ago written by

 

Dubai’yi ilk kere ziyaret edeceklerin gezi esnasında işlerini daha basit hale getirecek birkaç kısa bilgiyi aktardıktan sonra şehirle alakalı ayrıntılara geçmek istiyorum.

 

Popülasyon: Birleşik Arap Emirlikleri‘ni oluşturan 7 emirlikten biri olan Dubai’nin popülasyonu 2,6 milyonun üzerinde. Birleşik Arap Emirlikleri‘nin azami popülasyona sahip olan emirliği.

 

Din: Zengin şehir değişik inançları bünyesinde bulundursa da popülasyonun çok büyük bir kısmı Müslümanlardan oluşuyor.

 

Resmi Dil: 1971 senesinde İngiltere‘den bağımsız hale gelen Dubai şehrinin resmi dili Arapça olmasına karşın şehirde İngilizce de yaygın olarak kullanılıyor.

 

İklim: Çöl ikliminin hüküm sürdüğü bir coğrafyada yer alan Dubai yaz aylarında oldukça yüksek sıcaklığın ve nemin tesirinde kaldığı için ortalam  23 °C sıcaklığa sahip olan kış ayları şehri dolaşmak için çok daha uygun.

 

Yüzölçümü: Arap Yarımadası’nda bulunan şehir, 4.115 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip.

 

Coğrafya: Güneyinde Abu Dabi Emirliği, güneydoğusunda Umman Sultanlığı ve kuzeydoğusunda Şarika Emirliği bulunan Dubai, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor.

 

Ekonomi: Turizm, alışveriş, ticaret, finans merkezi olan Dubai, büyük bir kısmı petrole dayalı olan eforlu bir ekonomiye sahip.

 

Para Birimi: Turistik bir cazibe merkezi olan zengin şehirde para birimi olarak Dirhem kullanılıyor.

 

Saat Farkı: Dubai, ülkemizden 1 saat ileride.

 

Vize: Yeşil ve diplomatik pasaportlar dışında vize gerektiren Dubai için hava yolları aracılığıyla başvuru yaparak kolayca vize almanız mümkün

Gezi Süresi: İlgi alanlarınıza ve yapabileceğiniz aktivitelere göre değişiklik göstermekle birlikte Dubai için en az 3 gün en fazla 1 hafta ayırabilirsiniz.

 

Tarih: 1900lerde küçük bir balıkçı ve liman kasabası olan Dubai’de petrolün bulunması ve ihraç edilmesiyle kentin gelirinde ciddi anlamda yükselme meydana gelmiş.

 

1971 yılında İngiltere’den bağımsız olmayı başaran ve Birleşik Arap Emirliklerine bağlanan kent, Orta Doğu’nun en yaşanabilir kentleri arasında ilk sıralarda sayılıyor.

 

Dubai’de Ulaşım

Dubai’de erişim Yol ve Taşımacılık Kurumu tarafından yönetiliyor. Pek çok erişim seçeneğine sahip olan şehirde en çok tercih edilenlerin başında metro ve otobüs hatları geliyor. Ayrıca Dubai’de petrolün oldukça uygun maliyette olduğu göz önünde bulundurulursa taksiler aracılığıyla da gideceğiniz yere basitçe erişebilirsiniz.

Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki farklı metro hattı bulunan kentte, metro uygun fiyatlı bir diğer ulaşım aracı. Belli saatler arasında hizmet veren metro hatlarını kullanmadan önce bir metro haritası edinerek işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Çok sık hizmet vermese bile uygun bir ulaşım alternatifi olan otobüsleri kullanarak gitmek istediğiniz yerlere ulaşabilirsiniz. Dubai’de ayrıca genellikle turistler tarafından tercih edilen deniz otobüslerini de kullanabilirsiniz. NOL kart adı verilen halk ulaşım kartından edinerek kentte daha rahat ve pratik yolculuk etmeniz mümkün.

Dubai Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Şehir merkezine uzak olmayan Dubai Havaalanı, Garhoud bölgesinde yer alıyor. Taksi, otobüs veya metro hattını kullanarak uluslararası havaalanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hem taksiler hem de terminal binasının önünden kalkan şehir içi ulaşım araçlarıyla hava limanından merkeze gidebilirsiniz.

Dubai’de Yeme İçme

Kentin yeme ve içme kültürü Dubai gezi rehberi içinde değineceğimiz konulardan biri. Arap mutfağının ön plana çıktığı kentte fast food çeşitleri, Güney Asya ve Çin mutfakları da göze çarpıyor.Hindistan yemeklerinin etkisi altında kalan Dubai restoranlarında bol baharatlı et yemeklerinden oluşan sunumlar görmeniz mümkün. Tavuk ve kuzu eti kullanılarak hazırlanan baharatlı Hint yemekleri sıklıkla tercih ediliyor. Kozmopolit olması nedeniyle farklı yemek kültürlerini bünyesinde bulunduran Dubai’de ayrıca nargile ve kahve salonları da bulunuyor.

Nüfusun büyük bir bölümünün Müslüman olduğu kentte domuz eti ve alkol satışı belirli yasal düzenlemelerle sınırlandırılmış olup satış belli marketlerde yalnızca gayrimüslimlere yapılıyor.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Kültür turizmi için son derece ideal olan Dubai, dünyanın “en“leri arasında yer alan mimari yapıları insan eliyle yapılmış ünlü adaları sayesinde ilgi çekici bir turizm destinasyonu. Küçük bir balıkçı kasabasından günümüzdeki haline geliş sürecini düşünürsek gezilip görülmeye değecek çok sayıda önemli gezi noktasını bünyesinde barındırıyor.

Dünyanın en yüksek binası unvanına sahip Burj Khalifa en önemli mimarilerinden biri olduğu için mutlaka gezilip görülmesi gerek diye düşünüyorum. Terasların, restoranların ve otellerin yer aldığı binaya Dubai gezi listenizin ilk sıralarında yer verebilirsiniz.

Şehrin en eski yerleşim bölgelerinde bulunan Dubai Müzesi‘ni ziyaret ederek Emiratilerin geçmişteki yaşam biçimlerine tanık olabilirsiniz. Tarih severler için önemli bir yer olan hisar, kentte bulunan en eski yapı olma özelliğini taşıyor.

Uzaydan dahi görülebilen bir proje olması ve olağan üstü tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Palm Jumeirah Adası, Dubai kıyı şeridinde oluşturulmuş yapay bir ada. Dubai’deki zenginliğin bir göstergesi olan adanın etrafında gezintiye çıkabilirsiniz.

The Dubai Fountain ve Wild Wadi Water Park ise hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça dikkat çekici özelliğe sahip.

Dubai’de Alışveriş

Petrole dayalı güçlü ekonomik yapısıyla öne çıkan kent, önemli bir ticaret, finans ve alışveriş noktası. The Dubai Mall, Ibn Batuda Mall ve Dragon Markt gibi çok sayıda alışveriş merkezine sahip Dubai, özellikle alışverişseverlere gezi boyunca doyasıya alışveriş yapma imkanı veriyor.

Pek çok ünlü ve lüks markaya ait mağazalara Dubai’nin büyük ve gösterişli alışveriş merkezlerinde rastlayabilirsiniz. Giyim ürünlerinin ve aksesuarlarına, uygun fiyatlarla satışa sunulan elektronik ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Alışveriş merkezlerinin yanı sıra Altın çarşısı ve Baharatçılar çarşısı da turistler tarafından alışveriş için tercih edilen yerler arasında yer alıyor.

Şehrin otantik çarşılarından biri olan Altın çarşısında aklınıza gelebilecek her çeşit takıyı görebilirsiniz. Dubai mutfağında sıklıkla yer verilen baharatları bulabileceğiniz Baharatçılar çarşısıysa kent kültürü hakkında ipuçları veren yerler arasında sayılabilir.

Dubai’de Nerede Kalınır?

Dubai’de Deira, Bur Dubai, Jumeirah, Jebel Ali ve Emirates Road olmak üzere geziniz esnasında konaklama yapabileceğiniz 5 farklı bölge yer alıyor.

Tercihinize göre sahil kenarında, alışveriş yolları üzerinde veya doğrudan alışveriş merkezlerinin bünyesinde bulunan otellerde konaklama yapabilirsiniz.

Havuzlu, spa hizmeti veren, WiFi bulunan ve seçkin konumlara sahip şık, gösterişli otelleri tercih edebileceğiniz gibi modern fakat fiyat açısından daha uygun sevimli otellere, kendi yemeğinizi hazırlayabileceğiniz tam donanımlı apartlara şans verebilirsiniz.

 

 

 

Article Categories:
Yerler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *