AVRUPA’NIN EN GÜZEL KÖYLERİ

8 months ago written by

               

REİNE NORVEÇ

 

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde bulunan, sevimli bir balıkçı köyü olan Reine, birçok kere Norveç’in en güzel köyü seçilmiş.

 

BLED SLOVENYA

 

 

Bled, kendisiyle aynı ismi taşıyan, masmavi sularında küçük ve Barok tarzda inşa edilmiş bir kalenin bulunduğu minik bir adaya ev sahipliği yapan Bled Gölü kıyısında, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Gölün etrafındaki bir iki saatlik bir yürüyüşten sonra bir tepe üzerinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma kaleye tırmanarak bölgeye mükemmel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

HALSTATT, AVUSTURYA

 

 

Hallstätter Gölü kenarında kurulmuş, dik bir dağın yamacında kurulmuş olan Halstatt adeta masal kitaplarından fırlamış gibi duruyor, manzarasıyla gözleri şenlendiriyor. Duvarlarını sarmaşıklar kaplamış evler de köyün refah seviyesini gösteriyor.

 

 BIBURY, İNGİLTERE

 

 

Güneybatı İngilitere güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi için “Nefes Kesici Doğal Güzellikler Bölgesi” de diyebiliriz. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi ise kesinlikle Bibury. Dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara komşu olan Bibury’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor.

 

MANAROLA, İTALYA

 

 

Kuzey İtalya’nın Liguria bölgesi başkenti La Spezia’ya bağlı olan Manarola, Cinque Terre kasabaları arasında turistler tarafından akın akın ziyaret edilen köylerin en küçüklerinden birisi.

 

PUCISCA, HIRVATİSTAN

 

 

Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında, turist otobüsleri ve gemilerinin çok da uğramadığı Brac adasındaki Pucisca, beyaz taştan yapılmış evleri ve dar Arnavut kaldırımlı sokakları ile göz kamaştıran bir sahil köyü.

 

TELC, ÇEK CUMHURİYETİ

 

 

Güney Moravya Böglesi’ndeki Telc’in sakinleri, bir zamanlar evlerinin güzellikleri ile oldukça övünürlermiş. Birbirinden güzel bu Barok ve Rönesans mimarisindeki evler, bugün küçük dükkanlar ve kafelere ev sahipliği yapıyor. 17. yüzyılda inşa edilen Rönesans şatosu ile görülecek en önemli yerlerin başında geliyor.

 

COLMAR, FRANSA

 

Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerinin görüldüğü, tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyünde pastanelerde hem kruvasan hem de kugelhopf (bademli ve brendili bir çeşit Alman keki) satın almak mümkün ya da restoranlarda Fransız usulü kaz eti veya Alman yemekleri sipariş edebilirsiniz.

 

 CONG, İRLANDA

 

Göller ve koyunların otladığı geniş yeşil çayırların bulunduğu Mayo ve Galway bölgelerinde yer alan Cong’un saymakla bitmeyecek tarihi güzellikleri arasında sayısız taş köprüleri, bir Ortaçağ manastırının kalıntıları, çatısı sazlarla örtülü kulübeleri ve şimdilerde romantik bir kaçamak için lüks bir otel olarak kullanılan Viktoria döneminde kalesi Ashford yer alıyor.

 

GRUYERES, İSVİÇRE

 

Gruyeres, ününü, köyle aynı adı taşıyan, fondülerde kullanılan yumuşak ve fındık aromalı peynire borçlu. Ancak ne yazık ki çok az kişi, İsviçre’nin batısında yer alan bu köyün kendisi hakkında bir fikre sahip. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi, geniş bir Arnavut kaldırımlı taş sokağın sizi çıkaracağı 13. yüzyıldan kalma Gruyéres Kalesi ve onun ziyaretçilerine sunduğu Alp dağları manzarası.

 

Article Categories:
Yerler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *